Tulli ja arvonlisäveron laskeminen
USA:sta tai muualta EU-veroalueen ulkopuolelta ostaessa tulee ottaa huomioon arvonlisävero joka peritään kaikista yhteisarvoltaa (tavara + postikulut) yli 45.50 euron lähetyksistä kun alv on 23% (näin on useimpien tavaroiden kohdalla). Tulli siis kirjoittaa laskun vain kun sen loppusumma on enemmän kuin 10€. Alle 45.50 euron lähetyksistä ei peritä veroa, tosin saatat joutua käymään tullin toimipisteessä todistamassa sisällön arvon. Mikäli olet velvollinen ALV:n maksamaan niin saat selville ostoksesi lopullisen summan kun lasket kauppasumman + postikulut x 1.23. Esimerkin ALV on siis 23% jolloin käytämme kerrointa 1.23. Esimerkiksi kirjoilla on matalampi arvonlisävero. Tuoteväärennöksillä, lääkkeillä, alkoholijuomilla ja tupakkatuotteilla on lisäksi muita rajoituksia. Juomista ja tupakkatuotteista peritään valmisteveroa.
Yli 150 euron tilauksista peritään lisäksi muutaman prosentin luokkaa oleva Tullimaksu, tavaran laadusta riippuen.
Netissä ja muuallakin liikkuu kaikennäköistä huhua miten tullia saadaan huijattua ja paketti perille ilman lisämaksuja. Esimerkiksi “Gift”-merkintä paketin päällä tuntuu olevan suosittu menetelmä mutta tällä ei ole käytännössä mitään merkitystä. Myöskään todellisuutta matalamman arvon merkitseminen paketin päälle tai sisällön valehteleminen ei juurikaan vaikuta siihen pääseekö paketti ohi tullin haravan. Sen olen huomannut että pienet paketit (postiluukusta mahtuvat tai pienemmät) harvemmin kiinnostavat tullia. Isot, EU:n ulkopuolelta tulevat paketit joutuu lähes poikkeuksetta tulliselvittämään ja todennäköisyys on kaikkein suurin kun paketti tulee USA:sta. Esimerkiksi Kiinasta lähetetyt paketit jäävät paljon harvemmin tulliin. EU:n sisältä saapuvia lähetyksiä ei juurikaan tarkisteta mutta tämäkin on mahdollista esimerkiksi kun sisällön voidaan epäillä olevan jotain laitonta. Jos Tulli ei ETA-alueen ulkopuolelta tilaamaasi pakettia tarkista niin olet siitäkin huolimatta velvollinen maksamaan arvonlisäveron.
Kun saat hakuilmoituksen Tullilta niin ota mukaan kuitti (paperilla) josta näkyy selkeästi tavaran arvo ja henkilöllisyystodistus. Lisätietoa tullauksesta ja tuontirajoituksista saa tullin sivulta. Tulli on ottanut vuoden 2011 alussa käyttöön uuden sähköisen tullauksen joka tarkoittaa käytännössä tulliselvitettävien pakettien omatoimista tullausta verkon välityksellä. Tiedot paketin sisällöstä ja arvosta syötetään verkkolomakkeeseen ja mahdolliset verot voit maksaa samantien verkkopankista. Tämän jälkeen paketti toimitetaan eteenpäin postin toimipisteeseen. Tunnistautuminen palveluun tapahtuu verkkopankkitunnuksilla. Enää ei siis ole pakko lähteä Tullin toimipisteeseen selvittämään saapunutta lähetystä vaikka toki edelleen voit niin halutessasi tehdä. Omatoiminen tullaus on maksutonta mutta tarjolla on vielä kolmas, 22.60€ maksava vaihtoehto jossa Tulli suorittaa kaiken paketin tullaukseen liittyvän paperityön ja verojen perinnän ja toimittaa pakettisi tämän jälkeen lähimpään postin toimipisteeseen.
EU-veroalueen sisällä liikkuvasta tavarasta ei peritä arvonlisäveroa. On myös mahdollista vastaanottaa tavara EU:n ulkopuolelta ilman alvin maksua jos pystyt todistamaan että kyseessä on maksuton näytetuote, arvostelukappale tai lahja. Huomaathan että Euroopan unioniin kuuluvissa maissa on paikkoja jotka eivät kuulu EU-veroalueeseen. Näistä paikoista lähetetyistä ostoksista pitää maksaa ALV. Näitä alueita ovat esimerkiksi Kanaalisaaret Isossa-Britanniassa ja Suomessa Ahvenanmaa.
Tästä pääset Tullin sivulle lukemaan aiheesta lisää ja voit keskustella aiheesta Tulli-keskustelualueella.

